Uzależnienie od czekolady…..

Można się uzależnić i od czekolady. Żeby jednak tak się stało, musi ona wprowadzać w stan, który coś ważnego nam daje – mówi psychoterapeuta dr Tomasz Teodorczyk.

Newsweek: Zdziwił się pan, kiedy powiedziałam, że chciałabym porozmawiać o uzależnieniu od cukru.
Tomasz Teodorczyk:
Tak, bo zwykle, kiedy mówimy o uzależnieniach, myślimy o tych poważniejszych, jak alkohol czy narkotyki.

Newsweek: Mam przyjaciół, którzy bardzo dobrze funkcjonują bez podjadania słodyczy w ciągu dnia, ale w nocy jeden z nich dostaje dosłownie drgawek, które nie kończą się, zanim nie zje jakiegoś batona, a drugi często lunatykuje w poszukiwaniu czekoladek. Nad ranem otwiera oczy i widzi na poduszce stertę papierków po cukierkach. Obaj według najnowszych badań Roberta Lustiga powinni się zgłosić na terapię dla cukroholików, ale gdzie mają jej szukać?
Tomasz Teodorczyk: Taką terapię może poprowadzić każdy terapeuta od uzależnień, bo w terapii uzależnień nie ma większego znaczenia, czy człowiek uzależniony jest od seksu, alkoholu, narkotyków, cukru, pracy czy czegokolwiek innego. Każde z uzależnień polega m.in. na tym, że człowiek nie może sam odstawić substancji uzależniającej, choć oczywiście jeden nałóg jest bardziej groźny dla życia, a inny mniej.

 

Newsweek: Uzależnienie od czekolady musi być jednak całkowicie inaczej leczone niż na przykład od alkoholu, bo przecież trudno całkowicie wyeliminować cukier z diety.
Tomasz Teodorczyk: Można zaszyć komuś esperal i zablokować działanie alkoholu. Albo zamknąć kogoś w klatce i wtedy też nie będzie pił. Cukier teoretycznie także można dostarczać organizmowi tylko w postaci warzyw czy owoców, jednak w terapii uzależnień chodzi o coś więcej.

Newsweek: O co?
Tomasz Teodorczyk: Każde uzależnienie ma co najmniej dwa wymiary. Jeden to jest uzależnienie na poziomie biologii czy fizjologii, a drugi – na poziomie psychiki. Jeśli organizm uzależnia się od jakiejś substancji i się ją odstawi, występuje zespół abstynencyjny. Wszystko jedno, czy dotyczy to alkoholu, narkotyków czy cukru. Organizm będzie reagował na brak pewnej substancji, do której się przyzwyczaił. Ale mnie bardziej interesuje, co sprawia, że człowiek jest psychicznie uzależniony od danej substancji.

Newsweek: Od czekoladki na przykład.
Tomasz Teodorczyk: Na przykład, ale są też uzależnienia od różnego rodzaju rytuałów, pracy, seksu, od tysiąca innych rzeczy. W uzależnieniu psychicznym nie chodzi o uzależnienie od substancji. Istotą sprawy jest stan psychiczny, który ta substancja wywołuje. To są stany, które są uzależnionemu potrzebne, ale trudno osiągalne w inny sposób. Dam prosty przykład: załóżmy, że jestem nieśmiałym chłopcem, który ma trudności w kontaktach międzyludzkich, a więc pewne ważne dla mnie cele życiowe będą zablokowane – będę miał kłopoty z poderwaniem dziewczyny albo z nawiązaniem stosunków interpersonalnych. Jednak wszystko to mogę załatwić na skróty, wystarczy, że się napiję. Alkohol przeniesie mnie w inny stan psychiczny. Sprawi, że stanę się innym człowiekiem, zacznę doświadczać innych rzeczy niż te, których doświadczam normalnie. Nazywamy to efektem tunelowym.

Newsweek: Co to znaczy?
Tomasz Teodorczyk: Proszę sobie wyobrazić dwie wersje tego samego człowieka stojące u podnóża tej samej góry, ale z dwóch różnych stron. Jeden jest nieśmiałym chłopaczkiem, a drugi śmiałym, dorosłym facetem. Tamten jest napięty i zestresowany, ten po drugiej stronie zrelaksowany i pewny siebie. Substancja – wszystko jedno, czy jest nią alkohol, słodycze, seks czy cokolwiek innego – tworzy taki tunel, który przenosi nieśmiałego ludzika na drugą stronę bez pracy psychologicznej, którą musiałby wykonać, żeby wejść na tę górę, potem z niej zejść, i doświadczyć uczucia pewności siebie czy większej mocy. Substancje, które wywołują u nas pożądany stan, są właśnie taką drogą na skróty. Pomagają nam tworzyć tunele, które powodują, że na moment bez większych kłopotów i trudności znajdujemy się w stanie, który jest nam potrzebny.

Newsweek: Większość takich tuneli jest jednak oznakowana. Kiedy sięgamy po alkohol, mamy większą świadomość wszystkich zagrożeń związanych z nadmiernym piciem. Ale kiedy częstujemy się czekoladką w pracy, nie mamy świadomości – przynajmniej do tej pory nie mieliśmy – że możemy się uzależnić.
Tomasz Teodorczyk: Żeby się uzależnić, czekoladka musi wprowadzać w stan, który daje nam coś ważnego. Ten stan dla każdego człowieka może być inny. To nie jest tak, że alkohol każdemu dodaje pewności siebie. To samo z papierosami. Zwykle mówi się o tym, że papierosy relaksują. Czasem tak bywa. Ale ja wiem, że każdy sięga po papierosa z zupełnie innych przyczyn.

Newsweek: Myślałam, że po czekoladkach wszyscy mamy podobne doznania. Słodycz, błogość – nie wiem, jak to nazwać – szybkie, przyjemne doładowanie akumulatora.
Tomasz Teodorczyk: Często tak jest, ale nie zawsze. Jak się pani bliżej przyjrzy, to każdy ma inne czekoladki, które preferuje. Jeden wybierze czekoladę z orzechami, a drugi nadziewaną. Czym innym jest więc uzależnienie od jednej, a czym innym od drugiej, bo za każdym razem przez czekoladki osiąga się inny stan. Pani uzależnienie od czekoladek będzie inne niż moje, bo pani jest innym człowiekiem. Ma pani inną strukturę psychiczną. Żeby osiągnąć ten sam stan, w który wprowadzają nas substancje uzależniające, ale bez nich, musimy przebudować całą swoją strukturę psychiczną, a to trwa latami. I na tym często polega problem. Dlatego uzależnienia tak trudno się leczy. Bo ten mój nieśmiały facet z przykładu, zamiast poświęcać czas na pięcioletnią terapię, myśli: „Napiję się i będę miał to z głowy”. Tak samo jest z czekoladkami. Jeśli u pani zjedzenie jednej wywołuje uczucie przyjemności, to oznacza, że w pani życiu jest być może za mało przyjemności i nie potrafi jej pani osiągnąć inaczej, bo na przykład jest pani zagonioną dziennikarką na pięciu etatach, wychowaną w protestanckim etosie pracy. Zmiana będzie szalenie trudna, bo to oznacza przebudowę całej struktury psychicznej.

Newsweek: Czy nie wpadamy w lekką paranoję z tymi uzależnieniami? Nie da się chyba przejść przez życie bez nałogu?
Tomasz Teodorczyk: Zgadzam się, mamy dziś tendencję do rozdmuchiwania różnych rzeczy – trochę podobnie jak w medycynie, gdzie diagnozy są coraz bardziej szczegółowe. Podobnie jest z diagnozami psychologiczno-psychiatrycznymi. W tej chwili jest ponad 400 jednostek chorobowych, a namnożyło się ich tyle po II wojnie światowej. Oczywiście, możemy powiedzieć, że wpływ na to miały koncerny farmaceutyczne, ale jest też w tym kawałeczek prawdy o naszym społeczeństwie. Współczesny człowiek coraz rzadziej żyje w zgodzie ze sobą: pracujemy za dużo, nie pozwalamy sobie na wypoczynek, żyjemy pod presją. Aby jakoś sobie radzić, niepostrzeżenie wpadamy w uzależnienia. Jednych środków, takich jak red bull, używamy, by móc żyć szybciej, innych, np. dopalaczy, by dogonić świat, a jeszcze innych, by po tej gonitwie się zrelaksować. I coraz trudniej nam wyjść z tego błędnego koła, tym bardziej że dochodzą coraz nowe uzależnienia.

Newsweek: Jak to od cukru?
Tomasz Teodorczyk: No właśnie.

7 comments

 1. Dżoanha says:

  Dobra słodycz nie jest zła! Wszystko jest dla ludzi, a ludzie mają wolną wolę i mogą wybrać, co i w jakiej dawce będzie dla nich dobre. I pamiętamy: zdrowie (wg WHO)to dobrostan biopsychospołeczny, a nie tylko brak choroby. Może czasem kawałek czekolady będzie lepszy dla tak pojętego zdrowia niż powstrzymanie się od niego:)

 2. ~Mądrala says:

  Narkomania węglowodanowa To się nazywa narkomania węglowodanowa i najprostszym lekiem jest nie terapia ale właściwa dieta. Dieta bogata w białko (również roślinne – w sumie 1 gram/kilogram masy ciała) i węglowodany złożone (warzywa i owoce). I wszystko o indeksie glikemicznym do 50. Wtedy nie ma gwałtownych skoków cukru we krwi ale stabilizuje się on na dłużej na średnim poziomie

 3. Urantka says:

  Aż tak to nie mam 😀 Jedynie jak przechodzę obok lodziarni Limoni w Warszawie, to nie mogę się powstrzymać i zawsze wchodzę 😀 Ale nie mam wyrzutów sumienia, bo ich lody są smacznie i tez zdrowe :)….dobrze, że na stronie napisałaś, że będą wpisy:D….powoli staje się wielbicielką tego bloga.

 4. terka says:

  Ale czemu z tym walczyć? Sama również bardzo lubię cukierki.W zasadzie pod każdą postacią ale nie zamierzam się ograniczać. Jestem zdania,ze trochę słodkości nigdy nikomu nie zaszkodziło. Zajadam się praktycznie codziennie lodami. Uwielbiam również mrożone ptasie mleczko. Tak tak. Można je zamrozić ! Ostatnio Wedel wypuścił fajną nową edycję ptasiego mleczka o smaku frappe w białej czekoladzie. Marmurkowe wnętrze oraz chrupiąca czekolada. W wersji na zimno jest boskie w takie gorące dni jak teraz.

 5. KsiężniczkaAnna:D says:

  Mój maz potrafi 4 tabliczki milki od razu zjeść albo 5 snikersow jak patrze jak codziennie palszuje te slodkosci to mi się niedobrze robi a ma zawyżony cukier. Wczoraj zaraz po obiedzie wpalaszowal 3 kawałki tortu, co smieszne nie jest wcale gruby.

 6. Gabi9909 says:

  Trudno jest odzwyczaić się od spożywania cukru, bo jest już prawie we wszystkim. Gdy człowiek jest bardzo głodny to nic go nie powstrzyma przed zjedzeniem czegokolwiek i wówczas myślenie gdzie jest cukier a gdzie go nie ma zawodzi. W niektórych obozach koncentracyjnych ludzie wykradali buraki cukrowe aby tylko zaspokoić straszliwy głód.

 7. Beton says:

  Takie firmy jak NESTLE , DANONE , COCA COLA , do kupy z producentami cukru, spiskują od kilku dekad. Ich spisek ma na celu uzależnienie od cukru jak największej liczby ludzi na całym świecie. W spisku tym biorą udział naukowcy i lekarze którzy w zamian za ogromne pieniądze wydają nieprawdziwe pozytywne opinie na temat przesłodzonych produktów, nie wspominają jednak o chorobach ani przedwczesnej śmierci tych , którzy wpadają w sidła uzależnienia. Najgorsze jest to że głównym celem producentów cukru oraz spiskujących firm są dzieci. Francuscy dziennikarze jako pierwsi zadzwonili na alarm i wskazali winnych sytuacji. Dlatego we Francji FIOLETOWA KROWA i DANONKI nie wzbudzają już pozytywnych skojarzeń. Nam się dalej wciska ciemnotę. U nas nikt nie dba o zdrowie dzieci, o ich trzustki, wzrok, stawy, zęby.

Dodaj komentarz