Ścierne włókna bawełniane – do usuwania zadziorów i wygładzania powierzchni

Obróbka wykończeniowa elementów wykonanych z metali wymaga zastosowania materiałów, które zagwarantują odpowiednio gładką powierzchnię finalną. Jednym z możliwych materiałów wykorzystywanych w tym zakresie są narzędzia ścierne z włókien bawełnianych Rex-Cut. 

Materiały ścierne z naturalnymi włóknami Rex-Cut

Elementy wykonane z metalu po zgrubnej obróbce wymagają zastosowanie końcowego etapu wykończenia, który pozwoli przekazać je do sprzedaży. Materiały ścierne wykonane z naturalnych włókien impregnowanych doskonale sprawdzają się na ostatnim etapie wykańczania produktów. Zaletą tych materiałów jest jednoczesne szlifowanie ścierne i wykończenie, które z jednej strony pozwala usunąć nieregularności powierzchni i zadziory, a z drugiej strony prowadzi do ostatecznego wygładzenia i wykończenia powierzchni. Bawełniane materiały ścierne doskonale sprawdzają się w trakcie obróbki wykończeniowej produktów wykonanych z aluminium, stali nierdzewnej, tytanu, stopów metali i innych materiałów egzotycznych.

Zalety obróbki ściernymi materiałami z włókien bawełnianych 

Ścierne włókna bawełniane to jeden z najbardziej wszechstronnych materiałów przeznaczonych do obróbki metali. Różnorodność produktowa pozwala wykorzystać je w szerokim spektrum zastosowań. Co więcej, jest to jedyne ścierniwo, które łączy w sobie cechy i funkcjonalności miękkich włókien bawełnianych i ścierniwa, jednocześnie nie ulegając zaklejeniu urobkiem. Materiały impregnowane z włókien naturalnych to rozwiązanie pozwalające na szybkie wykończenie produktu w trakcie jednego procesu obróbki, co zasadniczo przyczynia się do skrócenia całej operacji. W trakcie procesu dokonuje się usuwanie zadziorów i nierówności oraz następuje ostateczne wygładzenie/wykończenie powierzchni.

Ścierne włókna Rex-Cut sprawdzą się także do innych prac związanych z końcową obróbką metali. Można je stosować do cięcia na zimno, które charakteryzuje się wysoką czystością, wydajnością oraz brakiem drgań i wstrząsów. Jednocześnie obróbka jest delikatna i cicha. Te cechy prace wykończeniowe uzyskują dzięki sprężystości naturalnych materiałów.  Innym, niebagatelnym atutem bawełnianych materiałów ściernych jest to, że nie zachodzą materiałem obrabianym, przez co wydłuża swoją żywotność. Ten parametr ma szczególne znaczenie podczas obróbki metali miękkich lub stopach – np. aluminium.

Materiały z bawełny charakteryzuje długa żywotność. Co więcej, mogą być z łatwością dostosowywane do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego – ich profilowanie można wykonać na podstawie prostego rysunku.

Dostępne materiały ścierne Rex-Cut

Rynek materiałów ściernych oferuje bogaty asortyment narzędzi przeznaczonych do obróbki. Wśród nich znajdują się:

  •         ściernice z trzonkiem,
  •         tarcze kątowe,
  •         tarcze,
  •         pręty,
  •         tarcze szlifierek stołowych,
  •         tarcze z obniżonym środkiem,
  •         tarcze do cięcia.

Narzędzia do obróbki wykonane z bawełnianych materiałów ściernych mogą posiadać różne typy i wielkości ziaren oraz wykorzystują różnorodne spoiwo podnoszące ich trwałość. Na przykład produkty marki Rex-Cut Abrasives wykorzystują tlenek glinu lub węglik krzemu o uziarnieniu od bardzo drobnoziarnistego, po gruboziarniste. Jednocześnie zawierają różnorodne rodzaje spoiwa, które determinują odmienną twardość materiałów. W efekcie klienci mogą wybierać pomiędzy spoiwami:

  •         miękkimi (lateks syntetyczny), które stosowane są do materiałów do lekkiego usuwania zadziorów i do częściowego wykończenia produktów w jednym procesie;
  •         średnimi (żywica związana) – do lekkiego usuwania zadziorów;
  •         twardymi (żywica związana) – do lekkiego i średniego usuwania zadziorów;
  •         bardzo twardymi (żywica związana) przeznaczonymi do średniego usuwania zadziorów.

Zastosowanie ściernych włókien bawełnianych jest niezwykle szerokie. Z powodzeniem wykorzystuje się je w przemyśle lotniczym, samochodowym, AGD, mechanicznym, stoczniowym czy maszynowym. Znajdą zastosowanie także w produkcji biżuterii oraz przy wykańczaniu matryc i narzędzi. 

Źródło: Systemy i Technologie Mechaniczne – narzędzia i urządzenia dla przemysłu

Read Previous

Zabawki dla najmłodszych w dobrych cenach – bądź gotowy na święta

Read Next

Badanie geotechniczne – czym jest i kiedy należy je wykonać?