Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu firmy. Inwestycja w propan

Każda firma stara się możliwie jak najbardziej obniżyć koszty swojej działalności. Jest to bowiem prosty sposób na zwiększenie zysków i zminimalizowanie wydatków. Jednym ze źródeł dodatkowych oszczędności może być ogrzewanie. Jednak w żadnym razie nie chodzi o przykręcanie grzejników, ograniczanie ogrzewania czy obniżanie temperatury. Istnieje sposób na oszczędzanie na ogrzewaniu przy jednoczesnym zachowaniu przyjemnej i komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Taka forma ogrzewania powinna być wydajna, możliwie jak najbardziej bezobsługowa i niedroga w utrzymaniu. Odpowiedzią na te potrzeby jest ogrzewania propanem.

Zalety ogrzewania propanem

Zalety wynikające z wyboru ogrzewania zasilanego gazem propan są naprawdę liczne. Z pewnością można tu wymienić wysoką bezobsługowość, dzięki zastosowaniu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych czy ekologię, która wynika z czystości procesu spalania propanu. Dodatkowo także łatwość w uzupełnianiu zapasu gazu propan oraz czystość w okolicy samego kotła, która jest nieosiągalna w przypadku pylących paliw opałowych, takich jak na przykład węgiel kamienny. Jednak to, co dla wielu firm i przedsiębiorstw może być najważniejsze, to ekonomia. Liczby zdecydowanie przemawiają na korzyść ogrzewania propanem. Zarówno jeśli weźmiemy pod uwagę ceny zakupu gazu, jak i późniejsze koszty eksploatacji całej instalacji.

Oszczędne ogrzewanie firmy propanem

Mówiąc o oszczędnym ogrzewaniu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników mających wpływ na eksploatację całej instalacji. Przede wszystkim potencjalnego inwestora powinna zainteresować cena gazu propan. Ta od wielu lat niezmiennie pozostaje na zadowalająco niskim poziomie. Ponadto okresowo w ciągu roku cena jeszcze spada. W okresie wiosenno- letnim, czyli poza sezonem grzewczym, ceny propanu spadają średnio o 40-90 groszy za litr, w zależności od konkretnego roku i regionu Polski. Przy dużej pojemności zbiornika na gaz zakup paliwa w „letniej cenie” może być źródłem sporych oszczędności. Dodatkowo ważny jest koszt utrzymania samej instalacji. Ze względów bezpieczeństwa wymagane są okresowe przeglądy szczelności zarówno samego zbiornika, jak i całej instalacji. Jednak nie są to duże koszty, a nowa, zadbana i regularnie konserwowana instalacja nie wymaga większych, gruntownych napraw czy dalszych nakładów finansowych. Także i w tym zakresie bilans finansowy wychodzi na plus.

Jeszcze jedną kwestią, która dotyka ekonomiki użytkowania ogrzewania, jest wydajność samego paliwa. Bo co z tego, że paliwo jest tanie, jeśli trzeba będzie spalić go nieporównywalnie więcej, aby otrzymać komfortowe ciepło? Takie obawy również nękają inwestorów, zarówno prywatnych, jak i firmy. Jednak w przypadku gazu propan nie należy martwić się tą kwestią. Propan jest gazem wysoce wydajnym. Spala się go zdecydowanie mniej, niż innych paliw opałowych dla uzyskania tych samych efektów. Najlepszym dowodem na to są wyliczenia rocznych wydatków na opał dla instalacji zasilanych różnymi rodzajami paliwa. I o ile ekogroszek wychodzi w tym zestawieniu porównywalnie do gazu propan, to olej opałowy jest aż dwukrotnie droższym w eksploatacji rozwiązaniem. Również gaz ziemny prezentuje się mniej korzystnie, gdyż w rocznym podsumowaniu koszt ogrzewania tym opałem jest półtora razy większy, niż z wykorzystaniem gazu propan. Jeśli to jeszcze za mało, to należy pamiętać o nowoczesnych kotłach kondensacyjnych. Będąc elementem firmowej instalacji na propan, dodatkowo zwiększą wydajność ogrzewania, dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji. Polega ona na skraplaniu pary wodnej, będącej efektem ubocznym spalania propanu. Ciepło pozyskane z gorącej pary jest kierowane wprost do kaloryferów ograniczając spalanie samego gazu.

Dodatkowe oszczędności dzięki ogrzewaniu firmy gazem propan

A co jeśli możemy znaleźć jeszcze więcej oszczędności wykorzystując ogrzewanie propanem? Jest to możliwe. Jeśli do tej pory w firmie był potrzebny dodatkowy etat dla osoby odpowiedzialnej za doglądanie ogrzewania, to czasy te odejdą w zapomnienie, wraz z montażem nowoczesnego kotła kondensacyjnego zasilanego gazem propan. A to dlatego, że kotły te są zupełnie bezobsługowe. Czas i umiejętności pracownika można z powodzeniem przekierować do innych czynności, na przykład prac konserwacyjnych.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG

Read Previous

Organizacja transportu międzykontynentalnego – zadanie dla doświadczonych spedytorów

Read Next

Podpowiadamy, kiedy należy zgłosić się na badanie USG Dopplera tętnic nerkowych