Wybielanie zębów u dentysty – jaki to koszt dla pacjenta i jak często można je wykonywać?

Wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej i z każdym rokiem zyskuje na popularności. Dzięki temu zabiegowi można pozbyć się plam oraz przebarwień, które pojawiają się na zębach w wyniku przyjmowania niektórych leków albo na skutek czynników dietetycznych czy trybu życia. Negatywny wpływ na barwę uzębienia mają niektóre napoje, jak kawa czy herbata, czerwone wino, a także palenie papierosów.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się przebarwień. W tej metodzie stosowane są preparaty zawierające nadtlenek wodoru w wysokim stężeniu, a osiągany efekt jest bardzo dobry. Zabieg trwa stosunkowo krótko, a różnica w barwie zębów jest szybko dostrzegalna.

Kolejną metodą wybielania, która pozwala uzyskać wręcz spektakularne efekty, jest wybielanie za pomocą specjalnej lampy BEYOND. Lekarz stomatolog zabezpiecza dziąsła pacjenta, pokrywając je specjalnym środkiem, a potem aplikuje żel, jaki aktywuje światło lampy. Taka czynność jest powtarzana trzykrotnie celem uzyskania jak najlepszego efektu, a cały zabieg wybielania lampą BEYOND trwa około półtorej godziny.

Jeszcze jedną metodę wybielania zębów stanowi tak zwane wybielanie nakładkowe. Stomatolog wykonuje na podstawie pobranych od pacjenta wycisków nakładki na zęby. Pacjent dostaje również środek do wybielania, jaki samodzielnie aplikuje do nakładek, które nosi w domu. Zabieg wybielania nakładkowego trzeba przeprowadzać codziennie przez mniej więcej czternaście dni, zależnie od barwy zębów.

Do zabiegów z użyciem preparatów wybielających zęby muszą zostać specjalnie przygotowane, a więc oczyszczone z kamienia nazębnego, a także poddane zabiegowi piaskowania.

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty?

Decydując się na przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów, należy kierować się nie tylko ceną, ale również dokonać wyboru renomowanego gabinetu stomatologicznego, w którym do zabiegu wykorzystywane są preparaty najwyższej jakości. Koszt wybielania zębów zależy również od metody, na którą zdecydował się pacjent.

Wybielanie zębów z wykorzystaniem lampy BEYOND jest najbardziej kosztowne, ale tą metodą można usunąć przebarwienia, jakich nie zlikwiduje metoda nakładkowa. Taki zabieg jest zupełnie bezbolesny, nie należy jednak wykonywać go częściej niż raz na 12 miesięcy. W praktyce efekty zabiegu wybielania za pomocą lampy utrzymują się przez okres 3 lat. Do takiego zabiegu należy doliczyć również koszt przygotowania zębów do wybielania, a więc usuwania kamienia oraz piaskowania.

Metoda nakładkowa jest tańsza, jednak wymaga od pacjenta więcej zachodu, a zatem konieczności noszenia nakładek z preparatem wybielającym, jak również stosowania tak zwanej białej diety, przez okres do 6 tygodni po zabiegu. Do wybielania nakładkowego, podobnie jak do wybielania za pomocą lampy, zęby muszą zostać oczyszczone, co potęguje koszty. Często po zabiegu zalecane jest przeprowadzanie fluoryzacji. Cała kuracja trwa na ogół około dwóch tygodni, efekt utrzymuje się do trzech lat.

Źródło: Protomdental – gabinet stomatologiczny

Read Previous

Efektywna ochrona rąk pracowników – czym kierować się przy wyborze

Read Next

Planujesz bal sylwestrowy? Skorzystaj z cateringu!