Wszelkiego rodzaju soki warzywne są w ostatnim czasie bardzo modne. Piją je już nie tylko gwiazdy, ale także normalni ludzie, którzy chcą zdrowo się odżywiać i wzmocnić organizm. Na popularności coraz bardziej zyskuje sok z buraka. Jakie ma właściwości? Czy naprawdę warto go pić?
Właściwości soku z buraka
Burak jest bardzo popularnym warzywem, które spożywamy w różnych postaciach. Najczęściej wykorzystujemy go do przygotowania czerwonego barszczu lub jako surówkę do obiadu. Okazuje się jednak, że po przyrządzeniu z niego soku, możemy mieć zdrową przekąskę, która złagodzi głód, a przy tym nie dostarczy organizmowi wielu kalorii. Dlaczego jednak warto pić sok z buraków? Oto najważniejsze powody:
- W soku z buraków znajdziemy duże ilości żelaza oraz witamin z grupy B – dlatego poleca się go szczególnie osobom, które cierpią na anemię.
- Składniki odżywcze obecne w soku korzystnie wpływają na układ naczyniowo-sercowy, dzięki temu jego picie może przyczynić się do zwalczania poziomu złego cholesterolu, zapobieganiu miażdżycy, zawałom lub chorobie niedokrwiennej serca.
- Wysoka zawartość betaniny, która charakteryzuje się właściwościami antyoksydacyjnymi, antyseptycznymi i przeciwzapalnymi, sprawia, że sok może być pomocny w leczeniu infekcji bakteryjnych i wirusowych.
- Duża ilość magnezu pomaga z kolei w zwalczaniu stresu, który dzisiaj dosięga prawie każdego.
- Dzięki temu, że buraki charakteryzują się działaniem zasadotwórczym, wyrównują równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
- Sód i potas zawarte w soku odpowiadają za odprowadzanie nadmiaru wody z organizmu.
- Sok z buraków jest niskokaloryczny, ale przy tym bardzo sycący, w związku z czym poleca się go osobom, które planują zrzucić nadprogramowe kilogramy. Napój zaspokoi głód, więc sprawdzi się jako podwieczorek. Może być również alternatywą dla niezdrowych przekąsek, kiedy złapie nas nagły głód.
Sok z buraka – z czym to się je?
Należy zacząć od tego, że sok z buraków ma charakterystyczny, słodkawy i lekko ziemisty smak. Aby go nieco zneutralizować, warto dodać do niego przypraw. Do najpopularniejszych należą: sól, pieprz, majeranek i koperek. Można jednak użyć innych, które lubimy lub akurat mamy pod ręką. Warto wzbogacić napój o warzywa i owoce, takie jak: marchew, jabłko, seler, czy imbir. Tak przygotowany sok to bomba witaminowa i zdrowotna. Smacznego!