Właściwe przygotowanie podłoże pod tynk silikonowy jest warunkiem koniecznym jego trwałości i wysokiego poziomu estetyki na długie lata. W artykule przedstawiamy krok po kroku jak najlepiej przygotować ścianę pod nałożenie elewacji.
Tynk silikonowy – uniwersalny produkt na elewacje
Tynk silikonowy jest dekoracyjnym tynkiem cienkowarstwowym. Charakteryzuje się wyjątkową uniwersalnością oraz trwałością co sprawia, że jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie. Na rynku klienci mogą wybierać pomiędzy dwoma strukturami tynku: kornikiem i barankiem. W swoim składzie zawierają żywice silikonowe, które są odpowiedzialne za wysoką hydrofobowość produktu.
Swoją popularność zawdzięczają szeregowi zalet, które doskonale sprawdzają się w naszym klimacie. Tynki silikonowe są odporne na wodę zachowując jednocześnie paroprzepuszczalność. Ta ostatnia cecha sprzyja efektowi „oddychania ścian” i zapewnia odprowadzanie wilgoci z wnętrza obiektu. Hydrofobowość sprawia, że są także odporne na zabrudzenia oraz nie zapewniają odpowiednich warunków do rozwoju grzybów i glonów. Elastyczność zawartych w nich żywic silikonowych powoduje, że są odporne na rysy i pęknięcia powstające w wyniku skoków temperatur. Dla właścicieli nieruchomości duże znaczenie będzie miała także ich wysoka estetyka oraz możliwość barwienia na różne kolory.
Przygotowanie ściany pod tynk
Prawidłowe przygotowanie podłoża gwarantuje, że nałożony na nie tynk będzie długo pełnił swoją funkcję, zachowując jednorodność powierzchni oraz wysoką estetykę elewacji. Dlatego przygotowania do położenia tynku wiążą się z dokładnym sprawdzenie stanu powierzchni, na której zostanie on zaaplikowany. Podczas tego etapu wykończeniowego należy zweryfikować podłoże pod względem:
- czystości,
- nośności,
- stabilności,
- równości,
- chłonności.
Przed nałożeniem tynku należy sprawdzić stan czystości powierzchni. Powinna być ona wolna od kurzu, brudu, glonów, pleśni a także tłuszczu, lakierów i farb. Musi mocno przylegać do ścian, w innym wypadku luźne i słabo związane elementy warstwy należy skuć. Aby uzyskać powierzchnię jeszcze lepiej przygotowaną pod nałożenie zaprawy tynkarskiej trzeba ją dobrze umyć i odtłuścić.
Nośność powierzchni to kolejny ważny element zapewniający trwałość i doskonały wygląd nowej elewacji. Jeśli powierzchnia jest słaba, podatna na zarysowania lub słabo związana ze ścianą, należy ją usunąć. Przygotowana powierzchnia musi być wolna od spękań czy łuszczących się powłok, a także starych i słabych połaci, które nie utrzymają nowej warstwy tynku. W innym wypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że nowy tynk nie będzie trwały. W tym wypadku duże znaczenie ma także stabilność podłoża – jeśli ugina się ono pod naciskiem ręki jest zbyt cienkie, aby na dłużej zapewnić trwałość elewacji.
Istotne znaczenie w przygotowaniu nawierzchni pod tynk silikonowy ma równość podłoża. Ubytki i nierówności wpływają na zużycie zaprawy oraz na końcowy efekt estetyczny elewacji. W przypadku braku odpowiedniej równości podłoża należy zastosować zaprawy wyrównujące. Można nimi wypełnić nie tylko szczeliny czy drobne ubytki, ale także większe powierzchnie. Dla trwałości tynku ma znaczenie także chłonność podłoża. Jeśli jest zbyt duża warto zastosować odpowiednie grunty, które ograniczają wchłanianie wody. W przypadku gruntów silikonowych poleca się preparat GRUNTLIT SL, który pozwala skutecznie wyrównać chłonność podłoża. Ma on jeszcze jedną istotną cechę – może być barwiony pod kolor tynku.
Jeśli tynk silikonowy ma być nałożony na warstwę ocieplenia, należy zaznaczyć, że warstwy klejone zbrojone siatką w systemie ociepleń powinny być całkowicie suche, a nakładanie tynku silikonowego można rozpocząć dopiero po upływie co najmniej 3 dni od ich wykonania.
W przypadku domów nowych zaleca się, aby tynki elewacyjne kłaść najwcześniej w pół roku po ukończeniu budowy. To pozwoli zakończyć proces osiadania konstrukcji oraz wysychania spoin. Warto pamiętać, że zbyt szybkie nałożenie powłok może przyczynić się do zmniejszenia ich trwałości.
Źródło: Kosbud