Kiedy wykonać ostatnie koszenie trawnika?

Kiedy wykonać ostatnie koszenie trawnika?

Przygotowanie trawnika do zimy często jest bagatelizowane przez właścicieli posesji, co jest sporym błędem, gdyż nieumiejętne przywitanie zimy może na wiosnę okazać się opłakane w skutkach. Bardzo ważnym elementem jest więc ostatnie koszenie przed zakończeniem sezonu – należy wykonać je na odpowiednią długość, ale również w dobrym czasie. Dowiedz się, jak zadbać o trawnik, żeby na wiosnę w dalszym ciągu mógł cieszyć swoim wyglądem!

  Złota polska jesień

Ostatnie koszenie w pełni uzależnione jest od pogody, jaką zgotuje nam „złota” pora roku. Z reguły kosić należy już w październiku – najlepiej drugiej połowie – lub, jeśli pogoda będzie wyjątkowo ładna, a dni ciepłe, na początku listopada. Co ważne: jeśli skosimy trawę zbyt wcześnie, zdąży ona odrosnąć, przez co będzie potrzebowała ponownego skrócenia. Nie ma potrzeby więc specjalnie się spieszyć, jednakże zbyt późne skoszenie może narazić świeżo „zranioną” roślinę na działania przymrozków.
Wysokość, na jaką najlepiej ustawić kosiarkę, to około 4 cm. Wysokość ta pozwoli chronić rośliny przed przemarzaniem korzeni, na co byłaby trawa narażona przy zbyt krótkim przycięciu. Warto tutaj zachować dokładność, bo z kolei trawa skoszona zbyt wysoko, gorzej będzie odrastała wiosną, a także mogą zaatakować ją grzyby.  

Koszenie to nie wszystko

Jeśli nasz trawnik ma być ozdobą domu, należy pamiętać, że na koszeniu poprzestać nie możemy. Regularne nawożenie trawnika zwiększa jego odporność, a dodatkowo ułatwia wzrost. Bardzo dobrym ruchem jest również napowietrzenie trawnika, co wykonujemy za pomocą aeratora (zabieg ten najlepiej wykonać przed ostatnim koszeniem, oczywiście po uprzednim wygrabieniu ewentualnych liści opadłych z drzew czy krzewów).
Trawniki, jak praktycznie wszystko, wymagają odpowiedniej opieki i poświęconego czasu. Jeśli jednak to otrzymają, ich posiadacze zostaną w zamian nagrodzeni pięknym widokiem zieleni wokół domu, która potrafi ukoić nawet najbardziej rozchwiane nerwy.

Read Previous

Własny biznes, czyli co należy mieć na uwadze

Read Next

Garderoba – wieszaki, półki, haczyki, szuflady – co wybrać…