Co ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Stąd firmy ubezpieczeniowe niewzruszenie podnoszą ceny, gdyż procedura zmiany ubezpieczyciela (co mogło by skutkować większą konkurencyjnością) jest trudna. Zaczyna się to zmieniać, jednak w tym momencie ceny OC są i tak horrendalnie wysokie. Różnią się, w zależności od wielu czynników.

Zakup auta używanego przekłada się najczęściej na szukanie ubezpieczyciela, albo też idziemy do ubezpieczyciela, u którego mieliśmy ubezpieczony poprzedni pojazd. Kierujemy się tylko ceną. Wszak, ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, jaka sama nazwa wskazuje, nie dotyczy nas, tylko naszej odpowiedzialności w stosunku do innych kierowców, których to my poszkodowaliśmy.

Ryzyko spowodowania kolizji

Firmy ubezpieczeniowe posiadają algorytmy, które wyliczają ryzyko spowodowania kolizji przez danego kierowce i na jej podstawie obliczają wysokość ubezpieczenia. Ryzyko spowodowania kolizji jest pojęciem co najmniej względnym. Czy ktoś, kto spowodował kolizję dzisiaj, bardziej spowoduje kolizję w przyszłości czy teraz będzie już uważał? Nie mniej jednak, dzięki takim algorytmom zaczyna się zmieniać cena ubezpieczenia dla niektórych kierowców. Średnia cena rok do roku spadła o 7%, w porównaniu do roku ubiegłego (za rankomat.pl).
Czynniki wpływające na wyliczanie Ryzyka Spowodowania Kolizji
Czynniki, które wpływają na algorytm są nieznane, ale można je odczytać na podstawie dostępnych danych.

Miejsce zamieszkania i miejsce użytkowania auta

W zależności od województwa, w którym auto jest zarejestrowane, różna jest cena ubezpieczenia. Najwyższe ubezpieczenie płacimy w województwach (kolejno) pomorskim, dolnośląskim i mazowieckim, a najniższe w podkarpackim, opolskim i świętokrzyskim (w podkarpackim jest to tylko 557 złotych).

Marka i rodzaj pojazdu

Wpływ na wysokość ubezpieczenia nie ma wartość pojazdu (chociaż ubezpieczenie Ferrari, a VW Up! się różni wielokrotnie) lecz zależność pomiędzy modelem, a częstotliwością wypadków i ogólnie czasem spędzonym na drodze. Auta dostawcze z reguły jeżdżą częściej. Tak samo częściej widać na drogach auta BMW, lecz cena ubezpieczenia BMW będzie wyższa niż Skody, ze względu na jakość jazdy. Statystycznie BMW jest wykorzystywane do brawurowej jazdy i rzeczywiście ubezpieczenie BMW jest średnio najdroższe (904 zł), gdy Skody najtańsze (612 złotych).

Stereotyp kierowcy

Na charakterystykę kierowcy wpływa jego wiek, płeć, liczba dzieci, stan cywilny. Najtańsze ubezpieczenie będzie miała mężatka z czwórką dzieci. Najdroższe nastolatek (w BMW).

Pojemność silnika

Niestety, ale pojemność silnika ma wpływ na ubezpieczenie, mimo to że wysoką moc można uzyskać z małych jednostek z turbo. Im większa pojemność, tym droższe ubezpieczenie.

Liczba zgłoszonych szkód

Nadal bezszkodowa jazda obniża kwotę ubezpieczenia. Bezszkodowość ma najwyższy wpływ na algorytm obliczający ryzyko, dlatego czymkolwiek będziemy jeździć i ilekolwiek dzieci będziemy mieli, powinniśmy jeździć ostrożnie, żeby płacić mniej

Read Previous

Zainwestuj już dziś!

Read Next

Wypróbuj cudowne skutki picia soku z buraka