Kontenerowe stacje sprężarek — wyposażenie i zastosowanie

Sprężarki powietrza w zakładach przemysłowych i skomplikowanych systemach bywają duże i nieporęczne. Z tego powodu znalezienie odpowiedniego miejsca na posadowienie kompresora lub zorganizowanie sprężarkowni może być kłopotliwe. W takiej sytuacji kontenerowe stacje sprężarek są doskonałą alternatywą. Mają szerokie wyposażenie i liczne zastosowania. Wyjaśniamy, kiedy warto wyposażyć zakład w kontenerową stację sprężarek i jakie przyniesie to korzyści.

Charakterystyka i zalety kontenerowych stacji sprężarek

Kontenerowe stacje sprężarek to doskonałe rozwiązanie, które jest wybierane przez wiele firm. Charakteryzuje się możliwością zabudowania w mobilnym kontenerze różnych akcesoriów i systemów sprężonego powietrza. Jednocześnie kontenerowe stacje sprężarek są elastyczne pod kątem dobieranych elementów, co sprawia, że bez trudu można  dostosować wyposażenie do wymagań i potrzeb danego zakładu. Jest to też odpowiedź na liczne trudności, z którymi borykają się firmy wykorzystujące w swojej działalności sprężone powietrze.

Dzięki kontenerowym stacjom sprężarek nie trzeba się martwić o niewystarczającą ilość miejsca na sprężarkownie. To kontener pełni rolę sprężarkowni, może zostać ustawiony w dowolnym miejscu, nawet na zewnątrz, poza budynkiem firmy i nie zajmuje przestrzeni, którą można przeznaczyć na zorganizowanie dodatkowego stanowiska pracy. Dodatkowo zlokalizowanie sprężarkowni w kontenerze pozwala wyeliminować problem nadmiernej emisji ciepła ze sprężarek. Pracujące kompresory nagrzewają się i oddają ciepło do otoczenia. Sprawia to, że praca w bezpośrednim sąsiedztwie sprężarki powietrza może być mało komfortowa. Problem ten całkowicie znika dzięki przeniesieniu urządzeń sprężających powietrze do kontenera. Dotyczy to również hałasu emitowanego przez kompresory. Choć producenci tych maszyn starają się możliwie jak najbardziej wyciszać urządzenia, to jednak nie jest to możliwe w 100%. Tym samym pracownicy wykonujący pracę tuż obok pracującego kompresora mogą cierpieć z powodu nadmiernego hałasu. Dzięki wykorzystaniu kontenerowych stacji sprężarek praca w zakładzie jest dużo spokojniejsza i bardziej komfortowa. 

Kontenerowe stacje sprężarek to także doskonałe rozwiązanie na tymczasową lokalizację sprężarkowni. Różne sytuacje w firmie sprawiają, że czasami zmuszeni jesteśmy zmienić umiejscowienie sprężarkowni. Odpowiedzią na tę potrzebę są właśnie sprężarkownie kontenerowe. Rozwiązanie w postaci kontenerowych stacji sprężarek pozwala także na przemieszczanie sprężarkowni w trakcie eksploatacji i szybką zmianę jej lokalizacji.

W jakie akcesoria wyposażone są kontenerowe stacje sprężarek

Kontenerowe stacje sprężarek posiadają wiele możliwości w zakresie wyposażenia i uzupełnienia o akcesoria dodatkowe. Absolutną podstawą są wygodne drzwi, które pozwalają na łatwy dostęp do wnętrza sprężarkowni. W kontenerowej stacji sprężarek musi się znaleźć także wytrzymała podłoga. Wewnątrz może zostać zabudowana dowolna sprężarka, w zależności od potrzeb i wymagań zakładu. Nie ma w tym zakresie absolutnie żadnych ograniczeń. Pracę kompresora uzupełnią okablowanie i orurowanie urządzeń, układ osuszania wyposażony w osuszacz adsorpcyjny lub chłodniczy oraz filtry i reduktory ciśnień w układzie filtracji. Warto również postawić na takie elementy dodatkowe jak automatyczna wentylacja, układ ogrzewania i oświetlenie.

Zastosowanie kontenerowych stacji sprężarek

Zastosowania kontenerowych stacji sprężarek są bardzo liczne. Do podstawowych i najbardziej popularnych należą place budowy, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe oraz w sektorze górnictwa odkrywkowego w miejscach wykonywania odwiertów górniczych. Oprócz tego kontenerowe stacje sprężarek sprawdzają się doskonale również w przemyśle okrętowym oraz przy wiertniach naftowych lub gazowych. A także wszędzie tam, gdzie brak miejsca nie pozwala na powiększenie przedsiębiorstwa o dodatkowe urządzenia niezbędne w realizacji procesów produkcyjnych.

źródło: almig.pl

Read Previous

Dlaczego warto ogrzewać propanem dom i firmę?

Read Next

Jak przechowywać dokumenty do zniszczenia