Dokładna analiza rynku i własnych możliwości finansowych, dobór metrażu, numeru piętra, rozkładu pomieszczeń, a także lokalizacji. Kwestii, o których należy pamiętać podczas zakupu mieszkania, jest naprawdę sporo. Nic więc dziwnego w tym, że podczas całej transakcji wiele osób popełnia błędy. Co jednak istotne, większości można uniknąć.
Rynek i wszelkie sytuacje „z życia” zapewnią najlepsze przykłady tego, na czym warto skupić się podczas zakupu mieszkania. Poniżej przedstawiamy listę 5 najczęściej popełnianych błędów, których lepiej się wystrzegać. Niezależnie od specyfiki samego lokalu.
1. Zakup mieszkania „na tu i teraz”
Nie da się ukryć, że inwestycja w nieruchomość to najczęściej decyzja na lata. Dlaczego więc tak wiele osób podczas podejmowania tak ważnej decyzji bierze pod uwagę wyłącznie obecną sytuację życiową?
Świetnym tego przykładem są młode małżeństwa, które w trakcie zakupu mieszkania nie myślą o tym, że ich rodzina za chwilę może się powiększyć. W efekcie decydują się na niewielką kawalerkę, ponieważ jest ona korzystna pod względem finansowym. Jednak po pewnym czasie rodzi się dziecko, a mieszkanie nagle staje się za ciasne. Żeby uniknąć tego typu problemów, najlepiej kupować zawsze z myślą o przyszłości. W końcu dla wielu osób pierwsze kupione mieszkanie jest również tym ostatnim.
2. Źle oszacowane wydatki na mieszkanie
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na lokal z rynku pierwotnego, czy wtórnego, sam zakup to dopiero początek wydatków. Musisz pamiętać ponadto o kosztach remontu, które bywają naprawdę wysokie – zwłaszcza w przypadku starszych nieruchomości.
Wiele błędów związanych jest z nieodpowiednim wyliczeniem cen wszystkich potrzebnych materiałów, a także samej robocizny. W rezultacie, konieczne okazuje się zebranie dodatkowych funduszy lub ograniczenie remontu w taki sposób, aby mieścić się w budżecie. Wcześniejsza analiza rynkowa pozwoli tego uniknąć.
3. Wybór nieodpowiedniego mieszkania
Chęć posiadania własnego lokum jest często silniejsza niż zdrowy rozsądek, dlatego kupujący czasem podejmują zbyt pochopne decyzje. Niepoparte trzeźwą oceną własnych potrzeb oraz wymagań.
Dobrym na to przykładem są chociażby nowe mieszkania na sprzedaż, które choć przestronne, znajdują się w kiepskiej lokalizacji. Dużą odległość do pracy, szkoły, czy nawet sklepów, może okazać się poważną przeszkodą w codziennym życiu. Oczywiście nikt nie powiedział, że tak ma być zawsze, jednak warto najpierw zapoznać się z planem zagospodarowania rejonu, w którym znajduje się mieszkanie.
Dokładnie zastanów się także nad tym, jaki metraż Cię satysfakcjonuje, ile pokoi powinien mieć lokal i jaki rozkład okaże się najlepszy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, kilkukrotnie rozważ wszystkie dostępne możliwości.
4. Nowe mieszkanie – brak uwagi przy odbiorze
Nie wszyscy wiedzą, że odbiór gotowego mieszkania to kluczowy moment każdej transakcji. To właśnie wtedy masz prawo zgłaszać wszelkie nieprawidłowości oraz elementy, które wymagają poprawy.
Gdy więc wejdziesz do lokalu, dokładnie sprawdź jego stan techniczny, a najlepiej skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy najlepiej ocenią, czy mieszkanie spełnia wymagania, czy też nie. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki, jak również niezaplanowanych kosztów dodatkowych.
5. Brak negocjacji warunków zakupu
Pamiętaj o tym, że cena przedstawiona w ofercie wcale nie musi być tą ostateczną. Mnóstwo osób (zwłaszcza tych młodych) traktuje ją jako nienaruszalną. W praktyce jednak istnieje wiele możliwości negocjacji. Jeśli podejdziesz do nich w sposób odpowiedni, możesz zapłacić mniej lub zyskać dodatkowe korzyści. Na przykład związanych z miejscem parkingowym, czy też tańszą skrytką dla lokatorów. Warto o tym pamiętać!
Zakupu nowego mieszkania, a także z rynku wtórnego, nie da się porównać do transakcji realizowanych na co dzień w sklepach. Jest to skomplikowany proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Nie tylko finansowo. Wszystko po to, aby nie popełniać takich błędów, jak te przedstawione powyżej.