Codzienna pielęgnacja u alergików. Jak umiejętnie korzystać z kosmetyków?

Wydawać by się mogło, że codzienna pielęgnacja nie jest skomplikowana. Niemniej jednak wrażliwość na pewne substancje może powodować podrażnienia skóry oraz śluzówek, wysypki, świąd oraz wiele innych, niepożądanych efektów. Jak zatem dbać o codzienną higienę, jeśli borykasz się z alergiami? Przede wszystkim dowiedz się, jakie konkretnie substancje najbardziej cię podrażniają, z których musisz zrezygnować, a których używanie ograniczyć.

Dlaczego kosmetyki wywołują podrażnienia?

Różne specyfiki, których używamy, mogą zawierać w sobie alergeny, czyli substancje chemiczne, które wywołują uczulenia. Mogą to być barwniki, konserwanty, składniki pochodzenia roślinnego takie jak olejki eteryczne, wyciągi z konkretnych roślin czy nawet – występujące czasami w śladowych ilościach w kosmetykach – metale ciężkie.

Jak unikać reakcji alergicznych?

Jeśli już wiesz, jaki składnik powoduje u ciebie podrażnienia, postaraj się zminimalizować jego stosowanie lub też zupełnie go wyeliminować. Aby to zrobić, należy wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet produktów, które chcemy zakupić. Alergicy powinni zwracać uwagę na to, aby kupowane kosmetyki były hipoalergiczne, naturalne i z możliwie krótkim składem.

Prosta pielęgnacja to bezpieczna pielęgnacja

Pamiętajmy o tym, aby zbytnio nie komplikować naszej codziennej pielęgnacji. Liczba zabiegów, które wykonujemy rano i wieczorem powinna być możliwie ograniczona. Dzięki temu będziemy nakładali na skórę niewielkie ilości kosmetyków, minimalizując jej obciążanie oraz niechciane reakcje. Stosujmy produkty bezzapachowe, zawierające składniki organiczne oraz jak najbardziej naturalne. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak odpowiednio sprawdzić skład produktu – wybierzmy się na konsultację do dobrego dermatologa. Wiadomo bowiem, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Cierpliwość oraz codzienna uważność

Jeśli już wiemy, jak postępować to dajmy sobie szansę na to, aby te dobre nawyki utrwalić. Podstawą jest odpowiednie poznanie swojej skóry, jej potrzeb oraz problemów. Jeśli będziemy mieć je na uwadze to codzienna higiena oraz osobiste rytuały mogą stać się przyjemnością oraz chwilą relaksu.

Read Previous

Wypróbuj cudowne skutki picia soku z buraka

Read Next

Organizacja transportu międzykontynentalnego – zadanie dla doświadczonych spedytorów