Organizacja transportu międzykontynentalnego – zadanie dla doświadczonych spedytorów

Rola spedytorów jest niezwykle istotna, przyczynia się bowiem do ograniczania kosztów w transporcie. Największym atutem spedytorów jest doskonała znajomość rynku transportowego, a także dysponowanie dostępem do odpowiednich informacji. Spedytor ma obowiązek wykonania usługi przewozowej z właściwą starannością, czyli winien precyzyjnie wykonać tę usługę, stosując się przy tym do wymagań klienta.

Można także dodać, iż spedytorzy stanowią niejako element integrujący, spajający proces transportowy, zaś za sprawą monitoringu dysponują możliwością odpowiedniej optymalizacji tego procesu. Spedytorzy są również tymi, którzy w trakcie przewozu ładunku muszą zmierzyć się z licznymi zagrożeniami, a więc ryzykiem związanym z niedostarczeniem przesyłki, opóźnieniami, i innymi, niemożliwymi do przewidzenia. losowymi wypadkami. Można stwierdzić, iż spedytorzy oferują cały potencjał organizacyjny, którym dysponują, celem efektywnego zorganizowania transportu danego ładunku z jednego kontynentu na drugi.

Rola spedytora w planowaniu oraz organizacji procesu transportu międzykontynentalnego

Proces planowania transportu międzykontynentalnego jest najważniejszym zadaniem spedytora, ponieważ jedynie odpowiednio zorganizowany pozwala uzyskać klientowi zysk, często stwarzając szansę na jego dalszy rozwój.

Z tego względu spedytor w trakcie planowania procesu transportowego zwraca uwagę na ograniczanie kosztów, musi również zadowolić klienta, oferując usługi transportowe najwyższej jakości – a tym samym szybkie i bezpieczne. Winien on swoje działania zaplanować w taki sposób, aby od chwili otrzymania zlecenia transportu międzykontynentalnego, aż do momentu jego końcowej realizacji, był on odpowiednio skoordynowany oraz przebiegał bez opóźnień.

Od niego również zależy poprawne rozdysponowanie środków transportu, ale zarazem możliwie najlepsze wykorzystanie powierzchni ładunkowej. Profesjonalny spedytor jest specjalistą w swojej dziedzinie, potrafi zatem odpowiednio zorganizować całą obsługę transportu międzykontynentalnego, a kiedy pojawią się jakieś problemy szybko zareagować.

Funkcje, jakie pełni spedytor, to przede wszystkim funkcja:

· doradcza, ponieważ służy on radą, dotyczącą organizacji transportu międzykontynentalnego;

· dokumentacyjna, ponieważ to do niego należy sporządzanie oraz skompletowanie niezbędnych dokumentów;

· organizacyjna, ponieważ zleca on wykonanie przewozu poszczególnym przewoźnikom;

· a nawet bankowa, ponieważ w imieniu zleceniodawcy rozlicza on koszty spedycji międzykontynentalnej.

Spedytor musi dysponować szeregiem ważnych kompetencji, do jakich zalicza się doświadczenie, ale również odpowiednia znajomość zagranicznych rynków transportowych, znajomość przewoźników, cen i związanych z nimi rabatów, jakie mogą zależeć przykładowo od tonażu czy ilości przesyłek. Rzecz jasna, spedytor winien mieć także opanowane doskonale przepisy prawne, i to nie tylko te, dotyczące transportu, ale również odnoszące się do ceł, zezwoleń na przewóz określonych towarów i wiele innych.

Jego zadaniem jest sprawne, efektywne, szybkie i bezpieczne zorganizowanie transportu międzykontynentalnego, które będzie ponadto dostosowane do wymagań, potrzeb, ale również możliwości finansowych klienta. To niezwykle szeroki zakres zadań, któremu sprostać mogą jedynie renomowani spedytorzy.

Korzyści dla klientów

Oczywiście, usługa spedycyjna kosztuje, lecz jej cena zazwyczaj jest niższa niż kwota, jaką musiałaby zapłacić firma, która samodzielnie wysyła swoje towary na inny kontynent. Dzieje się tak dlatego, że spedytorzy działają na rynku od dłuższego czasu, posiadają odpowiednie kontakty, znają tanich przewoźników, którym można zaufać, dysponują również rabatami, jakie są im przez owych przewoźników przyznawane. Poruszają się więc na międzykontynentalnym rynku transportowym równie pewnie, jak na rynku krajowym, a to, co oferują to przede wszystkim jakość, szybkość, gwarancja terminowej dostawy oraz maksymalne ograniczenie kosztów.

Wielu przedsiębiorców przekonało się na własnej skórze, jak trudno jest efektywnie i szybko zorganizować dostawę na czas, szczególnie na inny kontynent. Trzeba liczyć się z możliwością opóźnień, przestojów, kosztami magazynowania, a także brać pod uwagę ryzyko uszkodzenia czy nawet zaginięcia przesyłki. Konieczność stanowi ponadto załatwianie wielu skomplikowanych formalności i dokumentów, dokonywanie płatności za przewóz i wiele innych czynności, które przy braku doświadczenia wymagają poświęcenia mnóstwa czasu i pracy. Spedytor zdejmuje z barków swoich klientów całe to ryzyko oraz obowiązki, biorąc je na siebie, a w zamian gwarantuje dostawę w wyznaczonym terminie i miejscu.

Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa

Read Previous

Codzienna pielęgnacja u alergików. Jak umiejętnie korzystać z kosmetyków?

Read Next

Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu firmy. Inwestycja w propan