Czy stal nierdzewna wymaga konserwacji? Czyścimy stal nierdzewną

Stal nierdzewna doceniana jest przez inwestorów przede wszystkim ze względu na jej właściwości antykorozyjne oraz łatwość w dostosowywaniu do warunków użytkowania. Czy jednak antykorozyjność stali oznacza, że nie musimy o nią w ogóle dbać? I co w sytuacji, kiedy na powierzchni stalowego przedmiotu pojawią się przebarwienia przypominające rdzę? Jak dbać o stalowe powierzchnie?

Antykorozyjność stali nierdzewnej

Jak powszechnie wiadomo, stal nierdzewna swoją odporność na rdzę zawdzięcza stopom pierwiastków, które tworzą na jej powierzchni barierę chroniącą przed korozją. Obecność chromu na powierzchni stali wchodzącego w reakcję z tlenem sprawia, że na powierzchni stalowego przedmiotu tworzy się warstwa pasywna, która kwalifikuje element wykonany ze stali nierdzewnej do właściwie bezinwazyjnej możliwości instalowania go na zewnątrz budynków oraz w miejscach, w których może być on narażony na działanie drażniących substancji chemicznych. Co jednak naturalne, w przypadku zewnętrznego przeznaczenia na powierzchni stali mogą pojawiać się drobne przebarwienia generowane przez opady atmosferyczne oraz zanieczyszczenia.

Czy stal nierdzewna może ulec korozji?

Naloty oraz przebarwienia pojawiające się na powierzchni umieszczonych na zewnątrz budynków przedmiotów wykonanych ze stali nierdzewnej, o ile nie są wynikiem mechanicznej ingerencji, są zjawiskiem naturalnym, z którym należy się liczyć nawet w przypadku nie korodującej stali. Plamy zaobserwowane po przebytej zimie czy obfitych deszczach wynikają z eksploatacji materiału i wynikają z naturalnej konieczności pielęgnacji oraz czyszczenia stalowych powierzchni. Odpowiednio zabezpieczona stal nie ma także prawa rdzewieć. Sytuacja zmienia się, kiedy mamy do czynienia z nieprawidłowym użytkowaniem elementów wykonanych z nierdzewki, ich nieumiejętnym zabezpieczeniem oraz używaniem do ich oczyszczania narzędzi naruszających warstwę pasywną stali. Niestety, każde zanieczyszczenie powierzchni stali nierdzewnej stalą niestopową może doprowadzić do złamania warstwy ochronnej. W takim przypadku, aby uniknąć zagrożenia korozją, należy dokładnie oczyścić powierzchnię stalowego przedmiotu i doprowadzić do jej ponownej pasywacji.

Jak wyczyścić stal nierdzewną? 

Wszystkie drobne przebarwienia pojawiające się na stali nierdzewnej, a wynikające z jej codziennej eksploatacji, najprościej jest wyczyścić za pomocą miękkiej szmatki oraz niedrażniących detergentów. W taki sam sposób postępujemy z tłustymi plamami. Większe zanieczyszczenia możemy usunąć przy pomocy środków przeznaczonych do konserwacji stali. Co istotne, w przypadku stali nierdzewnej powinniśmy jednak całkowicie wykluczyć substancje zawierające w swoim składzie chlorki – mogą one uszkodzić warstwę pasywną stali.

W przypadku, jeżeli stan stali nierdzewnej wymaga dogłębnej konserwacji i oczyszczenia albo na jej powierzchni pojawiły się oznaki mogące świadczyć o korozji, stal powinna zostać poddana renowacji. W przypadku mechanicznego czyszczenia stali nierdzewnej należy zatem wykluczyć stalowe narzędzia mogące naruszyć warstwę antykorozyjna stali. Najlepiej wówczas użyć jednorazowych narzędzi syntetycznych lub zdecydować się na chemiczne oczyszczanie stali.

Częstotliwość czyszczenia stali nierdzewnej zależy z kolei nie tylko od stopnia jej zabrudzenia, ale także od miejsca zainstalowania przedmiotu wykonanego ze stali nierdzewnej. Wszystkie stalowe konstrukcje zewnętrzne, z uwagi na częste oddziaływanie na nie niesprzyjających czynników atmosferycznych, powinny być konserwowane co najmniej raz na rok przy nieznacznych zabrudzeniach oraz raz na pół roku przy stopniu zabrudzenia kwalifikowanym jako znaczący. Wszelkie uszczerbki mogące świadczyć o pojawieniu się korozji na powierzchni stali powinny być usuwane natychmiast po ich zauważeniu.

Źródło: Kobamet – balustrady balkonowe

Read Previous

Badanie geotechniczne – czym jest i kiedy należy je wykonać?

Read Next

Inwestycja w fotowoltaikę dla firm – poznaj zalety rozwiązania