Wzrost zainteresowania fotowoltaiką spowodowany jest rosnącą świadomością społeczną dotyczącą kwestii jej opłacalności. Z każdym miesiącem inwestorzy coraz chętniej wybierają panele fotowoltaiczne pozwalające im, choć w części, uniezależnić się od cen prądu.
Opłacalność fotowoltaiki znajduje podstawę w jej potencjale, a uzyskany prąd można wykorzystać w dowolny sposób, na przykład do zasilenia centralnego ogrzewania lub urządzeń elektrycznych. Nadmiar wyprodukowanej energii można zmagazynować w sieci i zużyć z chwilą zwiększenia zapotrzebowania. Do popularności tego rozwiązania przyczyniają się również nieustannie wzrastające ceny paliw stałych oraz energii elektrycznej.
Fotowoltaika a wizerunek firmy
Montaż paneli fotowoltaicznych w firmie z pewnością przyczyni się do poprawy jej wizerunku. Firma, która produkuje „zieloną energię”, jest bowiem postrzegana jako świadoma oraz ekologicznie odpowiedzialna. Podnosi to jej prestiż jako przedsiębiorstwa, które ogranicza negatywny wpływ na środowisko oraz korzysta z innowacyjnych technologii.
Ekologia stanowi obecnie czynnik coraz bardziej dostrzegalny oraz doceniany przez klientów, a korzystanie z usług firmy troszczącej się o środowisko znajduje się coraz wyżej na liście ich priorytetów. Jest to również argument, jaki można wykorzystać podczas przeprowadzania rekrutacji nowych pracowników. Dla części osób praca w przedsiębiorstwie, które troszczy się o środowisko jest bardzo istotna. Ma to znaczenie szczególnie w odniesieniu do wysokiej klasy specjalistów, dla których będzie stanowiło to dodatkowy argument za wybraniem tej właśnie firmy jako swojego miejsca zatrudnienia.
Koszty, koszty…
Instalacje fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale ich montaż wiąże się jednak z niemałym wydatkiem. Te firmy, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na taką inwestycję, winny rozważyć dwa inne rozwiązania, a mianowicie leasing oraz kredyt.
Instalacja fotowoltaiczna w leasingu jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ można dzięki temu w niedługim czasie zbudować mikroelektrownię fotowoltaiczną, co nie jest związane z koniecznością angażowania własnych środków. Raty leasingowe pokryją bowiem całość kosztów, związanych z montażem instalacji, a za sprawą produkcji energii na własne potrzeby firma zyska środki na pokrycie rat. Ponadto, za takim rozwiązaniem przemawiają nieskomplikowane procedury, jakich dopełnienie zamyka się w praktyce w ciągu dwóch tygodni.
Kredyt na montaż fotowoltaiki w firmie to kolejne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Kredyty dla przedsiębiorców znajdują się w ofertach wielu banków, udzielane są na preferencyjnych warunkach, a okres kredytowania jest stosunkowo długi.
Dla niezdecydowanych
Dla właścicieli firm, którzy jeszcze nie podjęli decyzji dotyczącej inwestycji w fotowoltaikę, warto przytoczyć kilka silnych argumentów.
- Zależnie od wielkości instalacji oraz poziomu wykorzystania energii, fotowoltaika umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd nawet o 80 procent;
- Zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi mniej więcej od 10 do 12 procent w skali roku, natomiast gwarancja na panele słoneczne jest udzielana na 20/25 lat;
- Skorzystanie z opcji leasingu umożliwia zbudowanie instalacji fotowoltaicznej bez inwestowania własnych środków, natomiast uzyskiwane w skali miesiąca oszczędności energii elektrycznej pozwalają na pokrycie rat leasingu;
- Leasing obniża podstawę opodatkowania firmy, do kosztów wlicza się opłata wstępna, rata leasingowa oraz prowizje i wydatki, jakie wiążą się z eksploatacją instalacji fotowoltaicznej.
- Instalacja fotowoltaiczna może być amortyzowana przez pięć lat, co również wpływa pozytywnie na koszty uzyskania przychodów w firmie i zmniejsza wysokość podatku dochodowego.
- Wraz z montażem fotowoltaiki rośnie wartość nieruchomości, a panele fotowoltaiczne na dachu firmy są wyrazem nowoczesnego podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem, a także otwartości na inwestycje w zaawansowane technologie. Stanowią również jedną z oznak jej stabilnej pozycji na rynku.
Źródło: Inverter