Podpowiadamy, kiedy należy zgłosić się na badanie USG Dopplera tętnic nerkowych

USG Dopplera to dość specyficzne badanie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z jego możliwości. Opiera się ono na działaniu promieni ultradźwiękowych. Badanie to pozwala na szeroką i całkowicie bezinwazyjną diagnostykę żył, tętnic i naczyń krwionośnych. Możliwe jest również przeprowadzenie USG Dopplera tętnic nerkowych. Jednak kiedy się na nie zgłosić? Jakie objawy mogą być niepokojące i co może wykryć badanie? Rozwiewamy wątpliwości i obalamy mity.

Gdzie znajduje się tętnica nerkowa i za co odpowiada?

Tętnica nerkowa jest tętnicą parzystą. W ludzkim organizmie występują dwie i odpowiadają za doprowadzanie natlenionej krwi z serca do nerek. W związku z tym rola tętnicy nerkowej jest szczególnie ważna. Bez natlenionej krwi nerki nie są w stanie prawidłowo funkcjonować. Najpopularniejsze anomalie w budowie tętnicy nerkowej to jej zwężenie z powodu miażdżycy lub dysplazji. Taka nieprawidłowość w dalszej konsekwencji powoduje występowanie wtórnego nadciśnienia tętniczego u pacjenta, zwanego również nadciśnieniem naczyniowo-nerkowym.

Badanie dopplerowskie

Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania USG. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, tak jak w przypadku każdego badania ultrasonograficznego. Różnica polega jedynie na tym, że w badaniu tym wykorzystuje się tak zwane zjawisko Dopplera. Pozwala ono za pomocą kolorów oraz dźwięku, uwidocznić prędkość i kierunek przepływu krwi w żyłach, tętnicach i naczyniach krwionośnych. Dzięki temu można sprawdzić także ukrwienie dowolnego narządu. Badanie dopplerowskie jest również wykorzystywane do analizy zwężeń w żyłach i tętnicach czy uszkodzeń zastawek żylnych. W ten sposób pozwala diagnozować zmiany miażdżycowe, przyczyny powstawania żylaków czy zwężenia powstałe na skutek zbyt wysokiego cholesterolu we krwi. Badanie dopplerowskie jest również najszybsze i najskuteczniejsze, pozwala zdiagnozować tętniaka aorty brzusznej. Jak wynika z powyższego, jest to niezwykle wszechstronne i skuteczne badanie, które jednocześnie jest bezbolesne i bezinwazyjne, a może uratować życie.

Kiedy zgłosić się na badanie USG tętnic nerkowych?

Ludzki organizm w swej niebywałej naturze niemal zawsze daje sygnały mogące świadczyć o występowaniu stanu chorobowego. Nie inaczej jest również w przypadku dolegliwości ze strony nerek czy tętnic nerkowych. Ważne jest jednak, aby właściwie odczytywać znaki dawane nam przez nasze ciało. Wśród wskazań do wykonania USG Dopplera tętnic nerkowych można wymienić podejrzenie zakrzepicy żyły nerkowej oraz występowania żylaków powrózka nasiennego. Ważnym i najczęściej podstawowym wskazaniem do wykonania USG Dopplera tętnic nerkowych są nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych krwi zleconych przez lekarza. Sygnałem alarmowym może być podwyższony poziom kreatyniny, choć nie musi być to jednoznaczne. USG Dopplera tętnic nerkowych wykonuje się przy diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego, szczególnie jeśli pacjent jest osobą młodą. W czasie badania kontroli podlega również struktura nerki. 

USG Dopplera tętnic nerkowych wykonuje się również jako badanie uzupełniające w przypadku, gdy podczas badania USG jamy brzusznej wykazane zostaną jakieś nieprawidłowości mogące sugerować problemy zdrowotne w obrębie nerek. Podczas badania dopplerowskiego tętnic nerkowych można również uwidocznić ewentualne guzki nerek, a także określić ich wielkość i kształt oraz ukrwienie, co może zasugerować lekarzowi, z jakim rodzajem zmian ma do czynienia. Badanie dopplerowskie tętnic nerkowych jest również podstawowym narzędziem służącym do monitorowania nerki po przeszczepie.

Przebieg badania USG Dopplera tętnic nerkowych

Przed badaniem USG Dopplera tętnic nerkowych należy pamiętać, aby być na czczo. W swoim przebiegu samo badanie jest niemal identyczne, jak inne rodzaje badania ultrasonograficznego. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Podczas badania ocenie podlegają zarówno tętnice nerkowe, jak i same nerki.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa

Read Previous

Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu firmy. Inwestycja w propan

Read Next

Jak zorganizować wywóz śmieci i gruzu